793 830 851

gok@gokgorzyce.pl

793 830 851

gok@gokgorzyce.pl

KASZUBI I LASOWIACY

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

19 września 2019 r. o godz. 17.00 w Środowiskowym Domu Kultury w Gorzycach odbył się wernisaż wystawy haftu kaszubskiego i lasowickiej sztuki użytkowej. Wernisaż poprzedziły warsztaty hafty kaszubskiego prowadzone przez Edmund Szymikowski z gminy Linia.

Podczas wernisażu wystawione zostały hafty kaszubskie, prezentowane na 16 dwumetrowych tablicach. Dodatkowo można było podziwiać rękodzieło lasowiackie przygotowane przez lokalnych artystów z gminy Gorzyce.

Wernisaż w tanecznym, folkowym stylu otworzyła choreograf Justyna Kuchta. Zaś zwieńczył występ tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca Kaszëbskô Rodzëzna działającego przy Gminnym Domu Kultury w Lini.
Na wystawie w części lasowiackiej można było podziwiać kolekcje ubrań projektantki Justyny Gamoń-Wesołowskiej oraz lasowiacką sztukę użytkową.

Prace na wystawie zaprezentowali m.in. podopieczni gorzyckiego Warsztatu Terapii Zajęciowej, lokalni artyści oraz panie z kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń działających na terenie gminy.

W części kaszubskiej można było podziwiać prace hafciarzy – osób dorosłych, młodzieży, a nawet dzieci.

Na 16 dwumetrowych tablicach zostały zaprezentowane prace konkursowe „Haftu Kaszubskiego”, malowane igłą i nitką: czepce, chusty, bieżniki, obrusy, serwety i wiele innych.

Swoje hafty na wystawę przekazało ponad 180 osób, mieszkańców województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, ale także Warszawy, Łodzi, Krakowa i Knurowa. Na wystawie prezentowano łącznie ponad 340 prac ukazujących rękodzielnicze piękno wszystkich szkół kaszubskiego haftu.

Prace nadesłane na tegoroczny konkurs, którego organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Lini prezentowano już w Żukowie i Lęborku. Po raz pierwszy wystawa została pokazana w województwie Podkarpackim w miejscowości Gorzyce.

Inicjatorem konkursu „Haftu Kaszubskiego” jest Edmund Szymikowski. Pierwszy konkurs z jego inicjatywy odbył się w 1996 roku. Prace w 24-letniej historii konkursu prezentowane były na wielu wystawach krajowych i zagranicznych.

Edmund Szymikowski, jest jednym z niewielu mężczyzn w Polsce zajmującym się haftem. Jest autorem kilku publikacji na temat haftu kaszubskiego i gdańskiego. Podczas wernisażu wystawy Edmund Szymikowski opowiedział o barwnych pracach i pasji hafciarzy z Kaszub.

Wystawę prac będzie można oglądać w Środowiskowym Domu Kultury w Gorzycach przy ul. Mieszczańskiego 10 do 20 września br. Następnie wystawa zostanie przeniesiona do Gminnej Biblioteki Publicznej przy ul. Mieszczańskiego 8. Kaszubskie i lasowiackie wzornictwo w murach biblioteki będzie można oglądać do 7 października br.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.