793 830 851

gok@gokgorzyce.pl

793 830 851

gok@gokgorzyce.pl

WYCIECZKA WARSZAWA

WYCIECZKA WARSZAWA

  • Dodano
  • 2017-10-21
  • Likes

  • 06:30:00 -
  • 2017-10-21 - 2017-07-21
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Zapraszamy na wycieczkę do Warszawy
21 października 2017
koszt 80zł/osoba

W programie:
Muzeum Powstania Warszawskiego, ulokowane w dawnej zajezdni tramwajowej, jest obecnie jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc Warszawy.
Otwarte w 60. rocznicę wybuchu walk o miasto, jest wyrazem hołdu warszawiaków dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność uczestników powstania warszawskiego na tle okupacyjnej grozy, złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy Powstańców w PRL. Za pomocą obrazów i dźwięków przedstawiono historię dni poprzedzających wybuch Powstania, kolejne jego fazy, a także wyjście Powstańców z Warszawy i ich dalsze losy.
Na powierzchni ponad 3000 m2 zostało pokazanych blisko 1000 eksponatów oraz 1500 fotografii i filmów.
Sercem Muzeum jest stalowy Monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku.

Powązki Wojskowe Cmentarz został założony w 1912 roku jako cmentarz żołnierzy carskich z warszawskiego garnizonu i początkowo zajmował jedynie niewielką przestrzeń w południowej części obecnej nekropolii, w sąsiedztwie znajdujących się niedaleko rosyjskich koszar oraz fortu. Na terenie cmentarza wzniesiono cerkiew św. Mikołaja, najpewniej przeniesioną z innego miejsca, oraz ozdobną bramę wjazdową z cebulastą kopułą. Z tego okresu do dzisiaj pozostały trzy groby.

Podczas I wojny światowej teren ten przejęli Niemcy, którzy na północ od istniejącego cmentarza zaczęli grzebać poległych w walkach Niemców – łącznie mogło zostać ich pochowanych aż 20 tysięcy. Oba cmentarze zbliżały się ku sobie, wobec czego w 1918 roku zostały oficjalnie połączone i oficjalnie rozplanowane, a w 1921 roku nekropolia uzyskała rangę cmentarza wojskowego – pochowano tutaj uczestników powstań narodowych, w tym listopadowego i styczniowego. W okresie międzywojennym cerkiew przebudowano na kaplicę katolicką, a w bramie wjazdowej zdemontowano szczyt z kopułą, w pobliżu cmentarza powstał także kościół św. Jozafata. W 1937 roku cmentarz powiększono do 17,2 hektarów.

Podczas II wojny światowej część cmentarza została wydzielona na pochówki dla Niemców, zaś w wyniku walk nagrobki i ogrodzenie uległo zniszczeniu jedynie z niewielkim stopniu. Wkrótce po wojnie chowano tutaj między ciała ekshumowane z innych miejsc Warszawy (np. z cmentarza przy Szpitalu Ujazdowskim czy spod murów miejskich, gdzie pochowano poległych w wyniku wybuchu samochodu-pułapki) oraz niemieckich jeńców, jednak groby tych ostatnich usunięto w latach 50. XX wieku. Teren Cmentarza Wojskowego był też najpewniej miejscem tajnych pochówków ofiar ówczesnej Służby Bezpieczeństwa (obecnie trwają poszukiwania szczątków m.in. Witolda Pileckiego i Augusta E. Fieldorfa), kilka szczątków udało się zidentyfikować w 2012 roku. W pobliżu tych miejsc chowano później również prominentnych działaczy ówczesnego ustroju.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Ułatwienia