gok@gokgorzyce.pl

gok@gokgorzyce.pl

30 LAT PRACY TWÓRCZEJ JANA PUKA

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

W piątek 17 listopada Środowiskowy Dom Kultury w Gorzycach był miejscem uroczystości  poświęconej 30 -leciu pracy twórczej Jana Puka.

W uznaniu dla swojej niezwykłej pasji i zasługi dla kultury lasowiackiej rzeźbiarz, kronikarz i poeta Jan Puk otrzymał  z rąk wójta Leszka Surdego i przewodniczącego rady gminy Krzysztofa Maruszaka tytuł honorowego obywatela gminy Gorzyce. Na uroczystość zjechali działacze kultury z całego regionu.

„Od początku świata drewno człowiekowi służyło, ja go pokochałem. Ze mną będzie żyło, będę z niego robił piękne dzieła, aby sztuka ludowa nigdy nie zginęła” – tak o swojej pasji mówi Jan Puk.

Jan Puk urodził się 19 maja 1940 r. w Woli Rusinowskiej koło Majdanu Królewskiego. Od 50 lat mieszka w Trześni koło Gorzyc. Większość swojego życia przepracował na kolei. Pan Jan rzeźbi w drewnie, swoim ulubionym tworzywie. Najbardziej lubi robić zabawki. Wśród jego prac są również takie, które prezentują dawną architekturę wiejską. Buduje więc modele zagród wiejskich i pojedynczych obiektów w tym, młyny, wiatraki, kapliczki, studnie z kołowrotkami.

Jego prace spotkać można w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach, Muzeum Ziemi Leżajskiej, w szkolnych izbach etnograficzno-historycznych, w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Za swoją działalność artysta był wielokrotnie honorowany nagrodami i dyplomami.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.